pretraga
pretraga
BEOGRAD, 22. decembar 2014. – Danas su u Beogradu potpisani ugovori o izgradnji prvih četiri od ukupno 20 bujičnih pregrada, koliko će Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) izgraditi u osam opština u Srbiji. Projekat ukupne vrednosti od 1,5 miliona dolara biće realizovan u saradnji sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu i Kancelarijom Vlade Republike Srbije za pomoć i obnovu poplavljenih područja.
Danas su u Vladi Republike Srbije, u prisustvu Ivana Bošnjaka, državnog sekretara u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, i Marka Blagojevića, direktora vladine Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja, potpisani ugovori sa izvođačem radova, francuskim preduzećem “Sade”, kao i sa preduzećem “Srbijavode”, koje će vršiti nadzor u postupku izrade bujičnih pregrada na vodotokovima drugog reda u opštinama Krupanj i Mali Zvornik. Ugovore je u ime Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) potpisala Steliana Nedera, zamenica stalne predstavnice UNDP-a u Srbiji, istakavši da UNDP ima dva prioriteta u doprinosu obnovi i oporavku od majskih poplava u Srbiji: brzina i kvalitet. Pod kvalitetom, ona je podvukla značaj pripremljenosti i otpornosti lokalnih zajednica na buduće bujice, poplave i druge ekstremne vremenske prilike, što će se upravo i obezbediti izgradnjom bujičnih pregrada i čišćenjem rečnih korita.
Danas su takođe, potpisani i sporazumi o održavanju bujičnih pregrada između Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja i opština Krupanj i Mali Zvornik, prve dve od ukupno osam opština u kojima će u okviru ovog projekta biti izgrađene bujične pregrade.
Pored četiri bujične brane koje će se graditi u Krupnju - na Kostajničkoj reci i potoku Durisavac, i Malom Zvorniku – na Boranjskoj reci, preostale brane će biti izgrađene na vodotokovima drugog reda u opštinama Osečina, Bajina Bašta, LJubovija, Loznica, Vrnjačka Banja i Kosjerić.
Direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević rekao je da je prevencija od novih poplava izuzetno važna i da se radovi na sistemima za zaštitu od poplava na svim kritičnim lokacijama privode kraju i biće završeni do kraja godine.
Direktor Kancelarije za obnovu posle poplava Marko Blagojević rekao je da je izgranja brana relativno jefitna, jer jedan objekat košta u proseku od 20.000 do 25.000 evra, a da se takvom investicijom štiti imovina i životi ljudi.
"Da su ovakvi objekti postojali, šteta od majskih poplava bila bi daleko manja", rekao je Blagojević, podsetivši da je do sad u obnovu stambenih objekata investirano blizu pet milijardi dinara, a samo u Obrenovcu oko dve milijarde.
Vlada je, prema njegovim rečima, prepoznala potrebu da se radi na prevenciji, te je prošle nedelje usvojila i Nacionalni program za upravljanje rizicima od elementarnih nepogoda, kako bi se sprečile situacije koje smo imali u maju.
U okviru ovog projekta, osim izgradnje bujičnih pregrada, takođe će biti očišćena korita navedenih vodotokova.
Predstavnici opština Mali Zvornik i Krupanj Bogdan Dukić i Rade Grujić rekli su da će njihove lokalne samouprave učiniti sve da se brane čiste i da neće dozvoliti da se ponove štete nastale posle majskih poplava.