pretraga
pretraga
Ministar za javna ulaganja Marko Blagojević istako je zadovoljstvo u realizaciji ovog projekta, s obzirom na to da su radovi počeli u toku pandemije i da je bolnica radila sve vreme dok su se izvodili radovi.
,,Drago mi je što vidim napredak u realizaciji ovog projekta, koji nije bilo lako izvesti. Radi se o objektu ukupne površine 15 hiljada kvadratnih metara, od čega su tri hiljade potpuno novih kvadrata kroz dogradnju centralnog objekta bolnice u Vranju i izgradnju potpuno novog prijemnog dela sa specijalističkim ambulantama. Nije bilo lako ni osoblju bolnice, a ni izvođačima radova, jer je bolnica radila sve vreme dok su se radovi izvodili i dok je trajala borba sa pandemijom kovida”, rekao je ministar za javna ulaganja.
Blagojević je istakao da je ulaganje u zdravstvo prioritet Vlade Republike Srbije koja je samo za ovaj projekat izdvojila blizu dve milijarde dinara.
„Republika Srbija je za finansiranje ovog projekta izdvojila blizu dve milijarde dinara, od čega preko milijardu i po za finansiranje kompletne rekonstrukcije ovog objekta i preko 400 miliona dinara za izgradnju potpuno nove toplane samo za potrebe bolnice. Toplane koja radi na biomasu i koja će sada obezbediti čist, održiv i isplativ način proizvodnje toplotne energije'', rekao je Blagojević. Zdravstvo je visoko pozicionirano na listi prioriteta Vlade Republike Srbije, samo kroz budžet Ministarstva za javna ulaganja u 2023. godini za ulaganja u zdravstvo obezbeđeno je blizu 100 miliona evra'', rekao je Blagojević.
Ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić istakla je da će ova bolnica imati sve uslove koji su neophodni za zbrinjavanje pacijenata.
,,Kad god vidim ovakve uslove za lečenje pacijenata ja se uvek oduševim, jer smatram da je najosetljiviji upravo bolestan čovek. Reorganizacijom primarne zdravstvene zaštite i vraćanjem mnogih specijalnosti na nivo primarne zdravstvene zaštite ova bolnica će imati sve uslove koji su neophodni za zbrinjava kritično obolelih pacijenata. Što se tiče opreme, ono što mogu da obećam Vranju kao najjužnijem zdravstvenom centru, je pre svega magnetna rezonanca najkasnije do 2025. i to preko kredita Svetske banke. Takođe, vidim da postoji dobra volja da se otvori i angio sala, ali je neophodno da se pošalju kardiolozi na obuku u velike centre u Beogradu, na Dedinje i Klinički centar Srbije. Nije dovoljno samo opremati bolnice, već moramo misliti i na kadrove zato moramo zapošljavati nove, mlade ljude i jug moramo apsolutno ojačati'', rekla je prof. dr Grujičić.
Gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković istakao je da je ovo poseban dan za grad Vranje jer se ostvaruje san Vranjanaca da konačno imaju bolnicu pod jednim krovom. On je podsetio na istorijat vranjske bolnice i činjenicu da je ona centralna zdravstvena ustanova za Pčinjski okrug i područje Kosovskog Pomoravlja.
,,Nikada do sada nije izvršena sveobuhvatna i kompletna rekonstrukcija kao što je to urađeno sada. I sve to zahvaljujući viziji državnog rukovodstva i predsednika Aleksandra Vučića, da je neophodno ulagati u zdravstveni sistem, u zdravstvenu infrastrukturu i standard zdravstvenih radnika, u kadrove, u opremu. Ovaj proces rekonstrukcije za lokalnu samoupravu znači viši nivo zdravstvene zaštite, zdravstvenih usluga, znatno bolje uslove za rad zdravstvenih radnika, a ono što je najbitnije je zadovoljstvo korisnika, zdravstvenih osiguranika.
Lokalna samouprava nastaviće da pruža podršku zdravstvenom sistemu grada, a sve što je urađeno do sad treba svi da čuvamo i održavamo jer sve ovo smo uradili ne samo za sadašnji trenutak već i za generacije koje dolaze, zaključio je gradonačelnik Vranja.