pretraga
pretraga
„Bili smo juče i preključe na terenu, i narednih dana nastavićemo sa obilaskom područja koja su pretrpela štetu. Svi koji su pretrpeli štetu treba da se jave lokalnim samoupravama i štabovima za vandredne situacije, koje formiraju komisije za izalazk na teren da zajedno sa građanima utvrde nastalu štetu i na osnovu stvarnog stanja izrade zapisnik. Verifikaciju zapisnika lokalne samouprave vrši Ministarstvo za javna ulaganja i tek kada ministarstvo potvrdi da je procenjena šteta zaista ona koja je i nastala usled elementarne nepogode tada lokalna samouprava kreće sa izradom rešenja o državnoj pomoći koju isplaćuje Vlada Republike Srbije preko Ministarstva za javna ulaganja” rekao je Glišić.
Ono što je bitno je da govorimo o državnoj pomoći, a ne o nadoknadi štete, jer nadoknadu štete treba da vrši onaj koji je učinio štetu, a ovde se radi o vrlo ekstremnim elementarnim nepogodama koje su dovele do nastanka velikih oštećenja, a mi upućujemo pomoć države za sve one koji su pretrpeli štetu, precizirao je Glišić.
Govoreći o roku za isplatu pomoći ministar Glišić je istakao da taj rok zavisi od obimnosti oštećenih objekata, a da je prema poslednjim podacima samo u Golubcu do sad prijavljeno 1088 oštećenih objekata.
„To je obiman posao za lokalnu samoupravu, a vremenski okvir od nastanka oštećenja usled elementarne nepogode do isplate državne pomoći pre svega zavisi od vremena koje je potrebno komisijama da popišu nastale štete. Ono što možemo da kažemo da ćemo tokom jula imati konkretne podatke o svim nastalim oštećenjima pa ćemo u skladu sa tim podacima videti sa koliko sredstava treba da intervenišemo i da uputimo pomoć onima koji su najviše postradali”, rekao je Glišić.
Da bi država intervenisala i uputila državnu pomoć neophodno je da Vlada Republike Srbije proglasi stanje elementarne nepogode na određenom području, ali takođe i da šteta koja je nastala prevazilazi 10 posto budžeta lokalne samouprave.
„Kada se radi o opštinama kod kojih šteta usled elementarne nepogode ne prelazi 10 posto budžeta tu lokalne samuprave u saradnji sa lokalnim štabovima za vanredne situacije treba da vide da otklone štetu ukoliko ona zaista nije dramatično velika. Prema svim podacima koje smo do sad dobili Golubac, Osečina i Veliko Gradište jesu sredine koje su zaista stradale, ali taj ciklon je zahvatio u manjem obimu i druga mesta, u određenim opštinama je zahvatio po jedno selo i lokalne samouprave treba da sagledaju i nađu način da interventno reaguju i pomognu ljudima da prevaziđu ono što evidentno jesu problemi. Mi smo u Osečini već reagovali pre dva dana sa velikom količinom crepa koju smo obezbedili kako bi ljudi mogli odmah da pokriju i zaštite svoje objekte, jer kiša nastavlja da pada”, rekao je ministar za javna ulaganja Darko Glišić.
Glišić ističe da će iznosi državne pomoći biti utvrađeni tek nakon što se sagledaju sve brojke i utvrde oštećenja koja su građani pretrpeli.
„Ono što želim jeste da apelujem na ljude da razmišljaju ubuduće o osiguranju svoje imovine i useva, pogotovo u poljoprivredi jer tu država pokriva oko 50 posto osiguranja, plus lokalne samouprave učestvuju sa nekih 20 posto, što znači da na teret lica koje vrši osigranje pada nekih 30 posto. Upravo ovakve situacije nam pokazaju koliko je to značajno, jer sa osiguranjem pokriva se 100 posto štete, a država je tu da pruži deo pomoći”, naglasio je Glišić.
Kada se radio o šteti na infrastrukturnim objektima u talasu elementarne nepogode koji je krenuo 13. juna kada je pogodio opštine duž Dunava, nastavio Osečinom, pa proteklih dana zahvatio i Kragujevac nastradili su i seoski putevi. Vojska Republike Srbije je odmah reagovala sa svojim inženjerima i omogućila da ti pravci budu brzo prohodni. Štete na mostovima nisu zabeležene, zaključio je ministar Darko Glišić.