pretraga
pretraga
Država je u poslednjih nekoliko godina, preko Ministarstva za javna ulaganja i Ministarstva zdravlja, opredelila velika sredstva za ulaganje u zdravstvo na svim nivoima, od primarne, sekundardne do tercijarne zdravstvene zaštite, rekao je novinarima Tanjuga ministar za javna ulaganja Marko Blagojević. On je naveo i da je portfolijom projekata kojim ovo ministarstvo upravlja obuhvaćeno više objekata primarne zdravstvene zaštite - domova zdravlja, ambulanti, potom više objekata sekundarne zdravstvene zaštite, odnosno opšte regionalne bolnice,ali i tercijarne - klinike i instituti.
„Samo preko Ministarstva za javna ulaganja, u prethodnih nekoliko godina, opredeljena su sredstva za kompletnu rekonstrukcija ili izgradnju ustanova primarne zdravstvene zaštite, domova zdravlja i ambulanti i to 86 objekata u 60 gradova i opština širom zemlje. Istovremeno su velika sredstva bila dodeljena za kompletnu rekonstrukciju, dogradnju, ili izgradnju opštih bolnica i klinika, i to ne samo za radove, već i za opremanje tih objekata i to medicinskom opremom poslednje generacije”, ističe Blagojević.
Kao primer ministar navodi projekat koji je završen pre oko godinu dana, a to je Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, najmodernija bolnica na ovim prostorima. Klinika za lečenje kardiovaskularnih bolesti izgrađena je i opremljena po najvišim svetskim standardima i samo u taj projekat je država uložila oko 50 miliona evra, rekao je Blagojević.
Ističe da nisu zapostavljena ni ulaganja u primarni sektor, kao što su ambulante i domovi zdravlja sa po 700 ili 800 korisnika i dodaje da je činjenica da imamo vrlo vredne projekte u drugim nivoima, što ne znači da smemo da zapostavimo primarni nivo zdravstvene zaštite.
"To jeste nivo zdravstvene zaštite koji je izuzetno bitan, jer su te, pa makar i male seoske ambulante vrlo često prvi i jedini kontakt građana naše zemlje sa javnim zdravljem, i onda na osnovu toga kako one izgledaju, za te ljude to predstavlja lice javnog zdravlja u našoj zemlji”, rekao je Marko Blagojević.
Blagojević je u razgovoru sa novinarima Tanjuga poručio da je plan da se uradi još više jer taj posao ne sme da stane sve dok i poslednja seoska ambulanta u Srbiji ne bude kompletno regulisana i rekonstruisana i dodao da je 60 odsto budžeta Ministarstva za javna ulaganja za 2023. godinu opredeljeno upravo za zdravstvo.
"Radi se o 100 miliona evra koji će samo u 2023. godini samo preko našeg ministarstva biti uložena u zdravstvo na svim nivoima. U toku je više velikih projekata, rekonstrukcija opšte bolnice u Leskovcu, završetak izgradnje opšte bolnice u Prokuplju, gde se zapravo završava projekat započet pre oko 30 godina, kada je započela izgradnja objekta i napuštena posle nekoliko godina, To je posao koji mi sada, 30 godina kasnije završavamo, a kada bude gotovo, Prokuplje će dobiti bolnicu po najvišim standardima izgrađenu i opremljenu, jer ja mislim da i Toplica i Prokuplje to zaslužuju", naveo je Blagojević.
U toku je realizacija projekta kompletne rekonstrukcije i dogradnje opšte bolnice u Novom Pazaru, gde se radi o kompletnoj rekonstrukciji 17.000 kvadratnih metara i potpuno novih 15.000 metara kvadratnih. Po okončanju tih radova, steći će se uslovi da ta bolnica dobije status kliničko-bolničkog centra. Privodi se kraju projekat kompletne rekonstrukcije bolnice u Vranju, nekoliko objekta opšte bolnice u Kikindi, a to što je u Prokuplju nastavljeno posle 30 godina nije jedini primer. Takvih "kostura" po Srbiji ranije je bilo puno, onih koji su započeti i nikada završeni, ističe Blagojević.
"Tu je dobar primer hirurško-ginekološkog bloka Opšte bolnice u Loznici, takođe započet pre 30 godina, zatekli smo ga u sivoj fazi, nastavili i dovršili izgradnju, a do kraja godine taj objekat će biti u potpunosti opremljen najsavremenijom medinicskom opremom poslednje generacije, a građen je po najsavremenijim standardima. Tu je Klinički centar Srbije jako dobar primer, započet polovinom sedamdesetih godina, a gradilište je napušteno sredinom osamdesetih godina bez da je ikada bio završen", kaže Blagojević.
Na kraju razgovora ministar za javna ulaganja ističe da će i Tiršova 2, zgrada koja je projektovana po najvišim međunarodnim standardima, kada bude završena i opremljena moći po kvalitetu da bude u rangu bilo koje ustanove koja se bavi zdravstvenom zaštitom dece bilo gde u svetu.