pretraga
pretraga
Беч, 11. март 2015. године - Помоћник директора Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Сандра Недељковић представила је Национални програм управљања ризиком од елементарних непогода у Бечу на Округлом столу земаља Западног Балкана на тему адаптације на климатске промене, који је организовала Светска банка.
Циљ округлог стола била је размена искустава и знања, унапређење билатералне сарадње на тему адаптације на климатске промене и елементарне непогоде, али и представљање досадашњих активности, предлога за координисање и побољшавање регионалних мера, као и будућих приоритета у области адаптације на климатске промене.
Помоћник директора Канцеларије, Сандра Недељковић истакла је да су адаптација на климатске промене, као и управљане ризиком од елементарних непогода проблеми који се преплићу кроз све секторске политике, те да је потребно да ове компоненте буду саставни део будућих планирања.
Недељковић је рекла да се већина мера и активности по питању адаптације на климатске промене, као и мера и активности управљања и смањења ризика од елементарних непогода преклапају, а њихов исход има директних последица по животе грађана.
''У том циљу треба посебну пажњу посветити овим проблемима, јер није питање да ли ће нам се догодити нова елементарна непогода већ је питање када'', нагласила је Недељковић.
''Приоритети за будуће деловање су пре свега већа сарадња експерата и доносиоца одлука, као и јака координација и сарадња између ресорних министарстава и стручних институција, потом укључивање опште јавности, грађана и организација цивилног друштва у процес. Поред наведеног, регионална сарадња је од изузетног значаја у циљу заједничког разумевања кључних изазова које се односе на адаптацију и управљање ризиком од природних катастофа, кроз размену знања и искуства'', закључила је Недељковић.
На округлом столу у Бечу земље Западног Балкана су представљале мере и активности, као и резултате које су постигли. Поред Србије, учешће на скупу који је организовала Светска банка узеле су и Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора и Косово*.