pretraga
pretraga
БЕОГРАД, 22. децембар 2014. – Данас су у Београду потписани уговори о изградњи првих четири од укупно 20 бујичних преграда, колико ће Програм Уједињених нација за развој (УНДП) изградити у осам општина у Србији. Пројекат укупне вредности од 1,5 милиона долара биће реализован у сарадњи са Министарством за државну управу и локалну самоуправу и Канцеларијом Владе Републике Србије за помоћ и обнову поплављених подручја.
Данас су у Влади Републике Србије, у присуству Ивана Бошњака, државног секретара у Министарству за државну управу и локалну самоуправу, и Марка Благојевића, директора владине Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја, потписани уговори са извођачем радова, француским предузећем “Саде”, као и са предузећем “Србијаводе”, које ће вршити надзор у поступку израде бујичних преграда на водотоковима другог реда у општинама Крупањ и Мали Зворник. Уговоре је у име Програма Уједињених нација за развој (УНДП) потписала Стелиана Недера, заменица сталне представнице УНДП-а у Србији, истакавши да УНДП има два приоритета у доприносу обнови и опоравку од мајских поплава у Србији: брзина и квалитет. Под квалитетом, она је подвукла значај припремљености и отпорности локалних заједница на будуће бујице, поплаве и друге екстремне временске прилике, што ће се управо и обезбедити изградњом бујичних преграда и чишћењем речних корита.
Данас су такође, потписани и споразуми о одржавању бујичних преграда између Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја и општина Крупањ и Мали Зворник, прве две од укупно осам општина у којима ће у оквиру овог пројекта бити изграђене бујичне преграде.
Поред четири бујичне бране које ће се градити у Крупњу - на Костајничкој реци и потоку Дурисавац, и Малом Зворнику – на Борањској реци, преостале бране ће бити изграђене на водотоковима другог реда у општинама Осечина, Бајина Башта, Љубовија, Лозница, Врњачка Бања и Косјерић.
Директор Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Марко Благојевић рекао је да је превенција од нових поплава изузетно важна и да се радови на системима за заштиту од поплава на свим критичним локацијама приводе крају и биће завршени до краја године.
Директор Канцеларије за обнову после поплава Марко Благојевић рекао је да је изграња брана релативно јефитна, јер један објекат кошта у просеку од 20.000 до 25.000 евра, а да се таквом инвестицијом штити имовина и животи људи.
"Да су овакви објекти постојали, штета од мајских поплава била би далеко мања", рекао је Благојевић, подсетивши да је до сад у обнову стамбених објеката инвестирано близу пет милијарди динара, а само у Обреновцу око две милијарде.
Влада је, према његовим речима, препознала потребу да се ради на превенцији, те је прошле недеље усвојила и Национални програм за управљање ризицима од елементарних непогода, како би се спречиле ситуације које смо имали у мају.
У оквиру овог пројекта, осим изградње бујичних преграда, такође ће бити очишћена корита наведених водотокова.
Представници општина Мали Зворник и Крупањ Богдан Дукић и Раде Грујић рекли су да ће њихове локалне самоуправе учинити све да се бране чисте и да неће дозволити да се понове штете настале после мајских поплава.