pretraga
pretraga
Министар за јавна улагања Марко Благојевић и гувернер Развојне банке Савета Европе Карло Монтичели потписали су у Паризу Споразум о гранту између Србије и Развојне банке Савета Европе у износу од 35 милиона евра за изградњу Универзитетске дечје клинике „Тиршова 2”.
Тиме се, како су поручили после потписивања, наставља јака сарадња коју Влада Републике Србије, преко Министарства за јавна улагања има са Развојном Банком Савета Европе.
Министар Марко Благојевић истакао је да је грант од 35 милиона евра највећи грант икада одобрен од стране Европске уније, а који није из сектора енергетике и транспортне инфраструктуре.
„То, верујем, у великој мери говори о томе на који начин Унија види значај пројекта Тиршове 2 за Србију, али и говори о томе на који начин Европска унија види Србију као свог партнера. Ради се о износу којим ће бити покривена трећина неопходних средстава за реализацију пројекта изградње овог објекта. Тиршовa 2 биће изграђена по највишим стандардима када је у питању квалитет здравствене заштите и комфор који деца треба да имају”, навео је министар Благојевић.
Гувернер Карло Монтичели истакао је да му је овај пројекат значајан јер је присуствовао и потписивању гранта за студију изводљивости за болницу чија градња ускоро почиње и која ће пружати услуге деци целог региона.
Тиршова 2 простираће се на више од 60 хиљада квадратних метара, имаће 11 нивоа, око 300 кревета, савремену опрему, ефикаснији систем грејања, климатизације и вентилације.
„Радови на темељу болнице су завршени, а радови на изградњи болнице треба да почну до краја пролећа. Тако да очекујемо да Тиршова 2 прве пацијенте прими до краја 2026. године”, истакао је министар.
Благојевић је навео да Министарство за јавна улагања има дугогодишњу одличну сарадњу са Развојном банком Савета Европе у многим секторима. Према његовим речима од важности је сарадња у области културе на пројекту Београдске филхармоније, у области просвете где је фокус на великом пројекту "Био4 кампуса”, као и пројекти локалне инфраструктуре, пре свега они који укључују решавање проблема отпадних вода, али је по обиму, броју пројеката и средствима далеко најобимнији сектор јавног здравства.
Влада Репблике Србије је кроз Министарство за јавна улагања и уз помоћ Развојне банке до сада обезбедила средства за финансирање обнове објеката 17 домова здравља и амбуланти и девет установа социјалне заштите, као и за обнову и опремање општих болница у 14 градова у Србији и 12 клиника и клиничких центара.