pretraga
pretraga
„Били смо јуче и прекључе на терену, и наредних дана наставићемо са обиласком подручја која су претрпела штету. Сви који су претрпели штету треба да се јаве локалним самоуправама и штабовима за вандредне ситуације, које формирају комисије за изалазк на терен да заједно са грађанима утврде насталу штету и на основу стварног стања израде записник. Верификацију записника локалне самоуправе врши Министарство за јавна улагања и тек када министарство потврди да је процењена штета заиста она која је и настала услед елементарне непогоде тада локална самоуправа креће са израдом решења о државној помоћи коју исплаћује Влада Републике Србије преко Министарства за јавна улагања” рекао је Глишић.
Оно што је битно је да говоримо о државној помоћи, а не о надокнади штете, јер надокнаду штете треба да врши онај који је учинио штету, а овде се ради о врло екстремним елементарним непогодама које су довеле до настанка великих оштећења, а ми упућујемо помоћ државе за све оне који су претрпели штету, прецизирао је Глишић.
Говорећи о року за исплату помоћи министар Глишић је истакао да тај рок зависи од обимности оштећених објеката, а да је према последњим подацима само у Голубцу до сад пријављено 1088 оштећених објеката.
„То је обиман посао за локалну самоуправу, а временски оквир од настанка оштећења услед елементарне непогоде до исплате државне помоћи пре свега зависи од времена које је потребно комисијама да попишу настале штете. Оно што можемо да кажемо да ћемо током јула имати конкретне податке о свим насталим оштећењима па ћемо у складу са тим подацима видети са колико средстава треба да интервенишемо и да упутимо помоћ онима који су највише пострадали”, рекао је Глишић.
Да би држава интервенисала и упутила државну помоћ неопходно је да Влада Републике Србије прогласи стање елементарне непогоде на одређеном подручју, али такође и да штета која је настала превазилази 10 посто буџета локалне самоуправе.
„Када се ради о општинама код којих штета услед елементарне непогоде не прелази 10 посто буџета ту локалне самуправе у сарадњи са локалним штабовима за ванредне ситуације треба да виде да отклоне штету уколико она заиста није драматично велика. Према свим подацима које смо до сад добили Голубац, Осечина и Велико Градиште јесу средине које су заиста страдале, али тај циклон је захватио у мањем обиму и друга места, у одређеним општинама је захватио по једно село и локалне самоуправе треба да сагледају и нађу начин да интервентно реагују и помогну људима да превазиђу оно што евидентно јесу проблеми. Ми смо у Осечини већ реаговали пре два дана са великом количином црепа коју смо обезбедили како би људи могли одмах да покрију и заштите своје објекте, јер киша наставља да пада”, рекао је министар за јавна улагања Дарко Глишић.
Глишић истиче да ће износи државне помоћи бити утврађени тек након што се сагледају све бројке и утврде оштећења која су грађани претрпели.
„Оно што желим јесте да апелујем на људе да размишљају убудуће о осигурању своје имовине и усева, поготово у пољопривреди јер ту држава покрива око 50 посто осигурања, плус локалне самоуправе учествују са неких 20 посто, што значи да на терет лица које врши осиграње пада неких 30 посто. Управо овакве ситуације нам показају колико је то значајно, јер са осигурањем покрива се 100 посто штете, а држава је ту да пружи део помоћи”, нагласио је Глишић.
Када се радио о штети на инфраструктурним објектима у таласу елементарне непогоде који је кренуо 13. јуна када је погодио општине дуж Дунава, наставио Осечином, па протеклих дана захватио и Крагујевац настрадили су и сеоски путеви. Војска Републике Србије је одмах реаговала са својим инжењерима и омогућила да ти правци буду брзо проходни. Штете на мостовима нису забележене, закључио је министар Дарко Глишић.