pretraga
pretraga
Том приликом министар за јавна улагања Марко Благојевић рекао је да радови теку планираном динамиком и да верује да ће бити готови до краја године и да је управо овим пројектом обнове и доградње Дечјег одељења започет пројекат реконструкције комплекса Здравственог центра Зајечар. Благојевић додаје да је објекат Дечјег одељења пројектован по највишим стандардима када је пружање здравствене неге деци у питању, као и да је пројектом предвиђено повећање капацитета одељења за 50 посто.
„Овај пројекат је сам по себи важан и није мали. Ради се о објекту који је када смо га затекли био девастиран и имао је око 2000 квадратних метара, по окончању ових радова имаће 3000 квадратних метара. Увећање капацитета рализовано је кроз доградњу Дечјег диспанзера који ће сада бити уз објекат Дечјег одељења, а не одвојен као што је то до сад био случај. Уз доградњу диспанзера урађена је и надградња овог објекта, тако да се у збиру добило око 1000 квадратних метара више. Дакле капацитет је већи, услови у којим ће бити пружена здравствене нега деци у овом објекту ни на који начин неће моћи да се пореди са оним што смо затекли када смо овде дошли и почели да радимо већ ће моћи да се пореди са квалитетом неге која се пружа у оваквом типу објекта било где у свету. Функционалност овог објекта је рађена према највишим стандардима и енергетска ефикасност и безбедност објекта, када се узме у обзир на пример противпожарни системи, доступност овог објекта лицима са специјалним потребама и на крају крајева и комфор који ће деца имати. Собе ће бити двокреветне и трокреветне и свака са својим тоалетом и купатилом, то је сада постао стандард у Србији”, истиче Марко Благојевић.
Градоначелник Зајечара Бошко Ничић истиче да ће објекат Дечјег одељења у Зајечару имати и најмодерније операционе сале, ненатологију и много тога што је најмлађим становницима Зајечара, али и читавог Тимока недостајало.
„Овај нови објекат биће центар Тимочке крајине када се ради о дечијим одељењима и збрињавању најмлађих. Очекујемо да у наредном периоду започнемо и изградњу Геронтолошког центра у који ће се селити одељења која иду даље на реконструкцију, ту је и породилиште и грудно одељење, хирургија и све остало што је садржај нашег здравственог центра. Када буде завршен комплетно, постаће центар за све гране здравства које можемо да покријемо. Ми у поројекту развоју града од 2024 до 2030. године планирамо да преко пута направимо и један хелиодром за најхитније случајеве, да пацијенте које морамо што пре да пребацимо до великих клиничких центара”, рекао је Бошко Ничић.
Благојевић наглашава да је ово само један у низу пројеката који се у сектору здравства ради и да је здравство на првом месту приоритета Владе Репбулике Србије.
„.Здравство је приоритет број један када су улагања преко Министарства за јавна улагања у питању. Само за улагања у здравство, само преко нашег министарства и само у овој години је опредељено 100 милиона евра, што је 60 посто буџета министарства за 2023. годину. Очекујем да тако буде и наредној години. Улаже се у здравство на свим нивоима, од најмањих сеоских амбуланти, попут амбуланте у селу Велики Крчимир у општини Гаџин Хан, преко општих болница, па све до највећих и у новцу далеко вреднијих пројеката попут Универзитетске дечје клинике Тиршова која ускоро почиње да се ради. У овом тренутку раде се и регионални здравствени центри у Кикинди, Лесковцу, Прокупљу, Новом Пазарау и Врању. Болнице у Лозници и Аранђеловцу су завршене. Бројна су места на којима се раде озбиљне интрвенције на инфраструктури у сектору здравства. И мислим да ово довољно говори у прилог томе у којој мери Влада Репбулике Србије сматра здравство приоритетним сектором”, рекао је министар за јавна улагања Марко Благојевић.