pretraga
pretraga
Током пролећа крећемо у набавку за радове на комплетној реконструкцији и доградњи Клинике за гинекологију и акушерство КЦС, у Вишеградској улици у Београду и ако све буде по плану, током лета би требало да буде потписан уговор и да уђу мајстори, изјавио је министар за јавна улагања Марко Благојевић.
Током посете редакцији „Новости” министар je истакао да је обнова и изградња здравствених објеката на првом месту листе приоритета овог ресора, а да је намера државе да на све начине подстакне и повећање наталитета, што потврђује и то што су се на списку за изградњу и поправке нашла и два велика породилишта.
„Када је реч о „Народном фронту”” који ће бити пресељен на Нови Београд, у круг КБЦ „Бежанијска коса”, у току су консултанције са представницима свих одељења, да би студија о изводљивости могла да се приведе крају и да бисмо били сасвим сигурни да ће бити урађено све што болници треба. Они сад имају петнаестак хиљада неусловних квадрата, а по студији изводљивости требало би да имају 30000-40000 квадрата, и то на локацији на којој ће, између осталог, имати и паркинг”, наводи Благојевић.
Министар подсећа да је недавно потписан уговор са ЕУ о донацији 35 милиона евра за изградњу Универзитетске дечје клинике „Тиршова 2”, што је 30 одсто укупних средстава неопходних за изградњу ове клинике која је важна и за нашу земљу, али и за читав регион.
„Припремни радови су почели у новембру 2021. године. Ускоро ће бити расписана набавка за радове на изградњи објекта на завршеним темељима. Ти припремни радови нису били нимало једноставни. Требало је ископати темељну јаму која је површине једног фудбалског терена и која је дубока 23 метра. Требало је у њу уградити 14200 метара армирано-бетонских шипова, требало је урадити приступну саобраћајницу од ауто-пута до локације. И притом све то радити на земљи која је под великим ризиком од клизишта. С обзиром на то да је тај врло компликован део завршен, изградња ће ићи релативно брзо за један такав објекат површине више од 60 000 квадрата, који ће бити на 11 нивоа”, објаснио је министар.
Благојевић истиче да је план да објекат буде завршен и опремљен до краја 2026. године.
„Постоје захтеви које имамо према потенцијалним понуђачима и који ће бити високо постављени. Тражићемо већи финансијски капацитет, с обзиром на то да се ради о вреднијем пројекту. Када буде готов, по квалитету и комфору за кориснике и запослене, моћи ће да стане раме уз раме са било којим објектом сличне установе било где у свету. Као што и „Дедиње 2”, по томе како је направљено и опремљено може да парира било којој светској кардиоваскуларној клиници”, рекао је министар.
Благојевић је у интервјуу истакао да је за грађане важно како изгледају амбуланте и домови здравља и да је управо због тога од 2017. године до данас уређено 84 објеката домова здравља у 59 градова и општина.
„Само за здравство опредељено је око 100 милиона евра, што је 60 одсто буџета Министарства за јавна улагања за 2023. годину и у довољној мери говори о томе колико Влада Србије сматра здравство важним сектором за улагања”, наглашава Марко Благојевић.
Министар наводи да се ради и на пројектима у просвети, социјалној заштити, спорту и култури. Наглашава да пројекат Филхармоније треба да буде завршен до краја године и да на њему раде највећа светска имена, попут фирме која је радила пројекат Сиднејске опере. Завршена је обнова објеката 183 школе у 102 града и општине, а од јуна нас очекује отварање стадиона у Лесковцу, Лозници и Зајечару, као и почетак набавке за радове на стадиону у Крагујевцу, који ће изгледати спектакуларно, додаје Благојевић.
„Добићемо стадионе по највишим стандардима УЕФА, на којим ће моћи да се играју међународне утакмице, али стадиони нису једина улагања у спорт. Урадили смо комплетну обнову сала за физичко у више од 100 школа. Обнављају се школски базени који су направљени пре 50 година, али се праве и нови. Раде се и спортске хале које су започете пре две деценије, као на пример спортска хала у Новом Пазару, где се у оквиру школе гради и спортска хала. Почетком априла почињу радови и на изградњи нове дворане СД „Раднички”, такође ради се и национални тренинг-центар за одбојку, а у плану је и боксерски тренинг-центар”, изјавио је министар.
На крају разговора са новинарима „Новости” министар Марко Благојевић подсетио је да је Министарство за јавна улагања настало на темељима канцеларије која је основана за време катастрофалних поплава и да од почетка сарађујемо са општинама или корисницима, а о томе како добро фунционише ова сарадња говори и број школа и домова здравља који су урађени широм Србије.
Фото: Никола Скендерија, Вечерње новости